Blog bez bolesti s úsměvem

Zajímavé články a rady o životě bez zbytečné bolesti pohybového aparátu.

Tejpování  

Tejpování je relativně nová metoda, která může ulevit od bolesti, otoku, popřípadě podpořit správné postavení kloubů, napětí svalů a našeho těla celkově. V dnešní době aplikujeme ve fyzioterapii tejp v mnoha různých situacích.

Doslova od hlavy až k patě. 

Metoda se prvně objevila v 60 letech 20. století, kdy sportovci využívali pevné fixační pásky jako podporu kloubů před zraněním. Později se objevily i pružné pásky, označované jako kinesio – tape, které se v současnosti hojně využívají.  Dále se ještě můžeme setkat se speciální podobou tejpu ve tvaru mřížky, v odborné terminologii známý jako cross tape. Tyto tejpy se používají na cílené ošetření akupunkturních nebo spoušťových bodů.  

Při správné aplikace dochází k lehkému zvrásnění kůže a díky tomu se může: 

  • Snížit intenzita bolesti 
  • Uvolnit cévní a lymfatický systém 
  • Urychlit hojení modřin a vstřebávání otoků 
  • Regenerovat daná oblast 
  • Aktivovat či relaxovat svaly 
  • Fixovat nestabilní klouby 
  • Ovlivnit jizvy, fascie, šlachy, kloubů či lymfatický systém. 

Využít pozitivního efektu se dá například při obrně lícního nervu, přetížení krčních svalů, tenisových loktů, lymfedému, bolesti beder, bolestivé menstruaci, u nestabilních kolen, či u plochonoží nebo u vbočených palců. Možností, co a jak zatejpovat je opravdu nespočet.  

pexels-maksim-goncharenok-6094058

Pro hodně lidí je na začátku důležitý výběr barvy samotné pásky. Kromě subjektivního pocitu a radosti z barevné ozdoby na konkrétní barvě nezáleží. Všechny pásky mají stejné vlastnosti. Tejp by se měl aplikovat na čistou, odmaštěnou, suchou a oholenou kůži. Podstatné je, aby k tejpování došlo nejméně půl hodiny před plánovanou větší pohybovou aktivitou, aby měl příležitost správně přilnout k pokožce. Všechny konce je vhodné zastřihnout do oblouku, čímž se snižuje možnost případného odlepování. 

Pokud odejdete od nás z ambulance s nalepeným tejpem, nemusíte se bát žádného omezení. Pásky jsou voděodolné, takže s nimi můžete normálně sprchovat i koupat. Kdybyste zamířili i do sauny, tak se také nebojte, tejp je prodyšný a měl by to zvládnout. 

Tejp by na vašem těle měl být zhruba 3-5 dnů a po sejmutí by pokožka měla mít alespoň den čas na regeneraci. Pokud se začne sloupávat dříve, nebo budete mít pocit, že už neplní svou funkci, tak ho odlepte. To stejné platí i při jakémkoliv pocitu nepohodlí či svědění kůže. V dnešní době je poměrně častá alergická reakce na lepidla, která se v používají v běžných náplastech, takže v případě podezření nic neriskujte a pásku ihned odlepte.  

Existuje spousta výrobců tejpů a je potřeba vyzkoušet, který tejp bude právě Vám vyhovovat nejlépe. Výrobci doporučují odlepovat pásku ve směru růstu chloupků a pomalým, netrhavým pohybem, nicméně pro většinu lidí je přijatelnější tejp strhnout jako běžnou náplast. Někomu pomáhá pásku sundat mokrou po koupeli. 

Vzhledem k tomu, že tejpování je fyzioterapeutická metoda, tak je potřeba, aby ji prováděl k tomu odborně způsobilý terapeut. Proto určitě neváhejte a navštivte naši ambulanci, kde s Vámi vše ohledně tejpování rádi probereme osobně, vyšetříme problematickou oblast a zvolíme pro Vás ideální variantu. 

Další články:

Všechny články