Poprvé na fyzioterapii
Občas se stává, že na terapii přichází lidé různého věku, kteří nikdy na fyzioterapii nebyli. Bývají nervózní, protože neví, jak bude fyzioterapie probíhat. Tak si to pojďme popsat.
Co mohu očekávat?
Nejprve by vás měl terapeut pozdravit a představit se. Obzvlášť, když jste v zařízení kde se jich střídá u jednoho pacienta více. Není to optimální, ale stává se to. Ve státním zařízení máte už obvykle vypsanou žádanku od lékaře, kde je popsán váš problém a lékař si vás důkladně vyšetřil. V případě, že jste v soukromé ambulanci, jako je ta naše, tak tzv. odběr anamnézy provádí sám fyzioterapeut.
Nejdříve se obvykle zeptá na problém, který vás přivádí a podrobnosti o něm.
- Jak problém vznikl?
- Jak dlouho přetrvává?
- Co ho zhoršuje a co zlepšuje?
- Stalo se to někdy v minulosti?
- Přesné místo výskytu bolesti, její intenzitu a četnost za den (či týden a déle)?
- Jestli jste s tím byl(a) na jiném vyšetření či terapii
Dále se zajímá o ostatní problémy, které vás současně trápí, ale také o ty, které byly v minulosti, a to i v dětském věku. Zajímá se o to, jestli jste měli zlomeninu, operaci, závažné onemocnění, výskyt interních onemocnění a jejich medikace. Také by se měl zajímat o váš denní pohybový režim – pracovní pozice, poměr pohybu a sedu, i četnost pohybových aktivit. U žen zjišťujeme, zda byla žena těhotná, jak probíhala těhotenství a porody nebo zda má či měla žena bolestivou menstruaci. Toto všechno terapeutovi napoví, co může očekávat.
Dále proběhne vyšetření ve stoje, během kterého jste obvykle vyzváni k pohybů jako jsou předklon, úklon, stoj na jedné noze či zvednutí rukou. Vyšetření se liší dle obtíží, s kterými přicházíte.
Terapie
Terapie pak probíhá dle obtíží: v leže na lehátku, cvičením na podložce nebo ukázkou vsedě na židli. Pracuje se zde nejen se svaly, ale také jejich obaly tzv. fasciemi, klouby, a též s centrálním neurologickým systémem. Důležitou součástí je pak i prevence a ergonomie.
Poměr těchto částí se liší dle problémů a způsobu práce terapeuta.
Oslovení
Oslovení „paní fyzioterapeutko“ je sice správné, ale velmi krkolomné. Nikoho by nemělo urazit, když je osloven svým titulem, příjmením či křestním jménem.
Co na sebe?
Vyšetření a terapie probíhá obvykle ve spodním prádle. To by mělo být čisté a neděravé. (Ano, stává se, že pacient to nezkontroluje a prádlo má v sobě i velkou díru či podezřelé fleky.) U žen je lepší klasická podprsenka než sportovní, obzvlášť, když přichází s problémem v oblasti krku, šíje či zad. Klasická podprsenka se totiž dá rozepnout a ramínka snadno posunout, což u sportovní často nejde.
Co to není!
Fyzioterapie není masáž. Je to komplexní práce se tělem, kdy je řešen nejen konkrétní problém, ale hlavně i jeho příčina. Lidé totiž často přichází s bolestí, která je pouhým důsledkem jiného problému. Pokud tento nebude odstraněn, bolest se vrací nebo přetrvává.
Závěrem
Fyzioterapie není nic, čeho by se měl člověk bát, ačkoliv v mnohých vyvolává představa, že jsou před cizím člověkem jen ve spodním prádle stud. Terapeut by měl být vždy chápavý a citlivý.
PS: Opravdu nezkoumáme a nehodnotíme každý špíček či vrásku, zajímá nás tělo jako celek.
Neváhejte a objednejte se k nám již nyní!
https://www.znamylekar.cz/zarizeni/fyzioterapie-u-cisarskeho-pluku