Blog bez bolesti s úsměvem

Zajímavé články a rady o životě bez zbytečné bolesti pohybového aparátu.

Cvičení po porodu

Snad každá těhotná žena se těší na svého potomka. Po porodu se má cítit jako nejšťastnější osoba na světě.

Ale co když maminku bolí záda? Při porodu došlo k poranění a nebo pociťuje inkontinenci?

Odpovědí na její problémy jsou ideálně zvolené cviky, které umožní mamince bezbolestně a bezproblémově fungovat a těšit se tak z přítomnosti jejího děťátka.

 

Rozhodně se nenechte zlákat poslední módou se sedy-lehy a pevným bříškem do plavek za 14 dní. Je potřeba začít od základů. Větších fyzických aktivit se rozhodně v šestinedělí vyvarujte.

A jak na to?

 

Ihned po porodu nechte tělo odpočívat. Prošlo si velikou zátěží.

  1. Po vaginálním porodu začněte po pár hodinách chvilkovým polohováním na bříško pro podporu zavinování dělohy.
  2. Po císařském řezu nezapomeňte vstávat přes bok.
  3. V případě jakéhokoliv šití je potřeba postarat se o jizvu.
  4. A každém případě se soustřeďte na svůj dech.

 

Příklady cviků:

  • Dechová cvičení

Cílené dechové cvičení má výborný vliv na střevní peristaltiku, krevní oběh, podporuje hojení a pomáhá s funkcí hlubokého stabilizačního systému.

Začněte vleže na zádech, nohy pokrčte v kolenou, ruce si položte na spodní bříško (případně do třísel). Pro kontrolu zkuste lehounce zakašlat. A tam, kde se objeví tlak, se zkuste pomalu nadechovat a vydechovat.

POZOR! Nejde o vyklenutí bříška ke stropu.

Postupně, až si budete jistá, můžete pár centimetrů nadzvedávat střídavě nohy od podložky. Podobné cvičení pak lze později provádět i vsedě či ve stoji

  • Práce s pánevním dnem

Svaly pánevního dna dostávají při těhotenství a porodu pořádně zabrat. Jejich porucha se projevuje nejčastěji bolestmi v zádech, inkontinencí, bolestivou menstruací, případně nepříjemným pohlavním stykem.

Položte se na záda s pokrčenými koleny. Pomalu se soustřeďte na aktivaci svalů – snažíte se vcucnout močovou trubici a konečník do těla. Můžete si to představit, jako když jede výtah nebo zapínáte zip směrem k pupíku. Nácvik relaxace pak spočívá v představě zatlačení jako na stolici.

POZOR! Nejde o stažení hýždí a vtažení břicha do zad, uvolněte také nohy.

A i zde je postupně vhodné cvičit ve vyšších pozicích – na všech čtyřech, vsedě a ve stoji.

  • Aktivace zádových a břišních svalů

Ideální je začít zádové svaly ještě před těhotenstvím, jako prevence obtíží obzvláště u sedavého zaměstnání.

Položte se na záda na zem s dolními končetinami položenými na gauči, židli nebo míči tak, aby byli v 90° ve všech velikých kloubech. Ruce položte na stehna s prsty směrem ke kolenům. Dýchejte dle cviku 1 a současně stačte rukama a nohama proti sobě po dobu několika vteřin.

POZOR! Nezapomeňte srovnat tělo do roviny a do napřímení (obzvlášť v krční páteři by nemělo jít o záklon nebo předsun).

motherhood-7481877_640

Aby bylo cvičení efektivní, je potřeba ho provádět pravidelně každý den a to i následně v domácím prostředí. Cvičení nemělo způsobovat bolest a měla byste se soustředit v daný okamžik jen na sebe a na cvičení.

 

A pokud si nejste jistá, zda cviky provádíte správně, neváhejte se obrátit na naše zkušené a milé fyzioterapeutky. Rády Vám vše vysvětlí, zkontrolují a poradí. Poté se budete cítit skutečně lépe.

Další články:

Všechny články