Mnoho lidí v dnešní době hledá zaručený, rychlý a snadný způsob, jak snížit váhu nebo zmenšit objem tzv. problematických partií. A někteří jako osvědčený tip doporučují právě lymfodrenáže.
Co je to vlastně lymfa?
Jde o průhlednou tekutinu, která stejně jako krev proudí v našem těle. Za den se jí vytvoří cca 2,5 litru. A celkově jí koluje ve zdravém lidském organismu 5-6 litrů. Její hlavní funkcí je odvádět z těla chemické a odpadní látky a nadbytečnou tekutinu.
Následkem nedostatečného proudění lymfy vznikají otoky celého těla – obzvlášť vnitřní strany stehen, boků, kotníků a oblast nad koleny.
Dále se hromadění lymfy projevuje únavou nohou, křečemi a napětím lýtek, sníženou imunitou – časté a opakující se infekční onemocnění, bolestí kolen a jiných kloubů, neplodností apod.
Zhubnout pouze lymfodrenáží nelze!!!
Bohužel. Žádný zázračný recept bez práce stále neexistuje. Pokud Vám někdo tvrdí, že si jen lehnete (s koblihou v ruce), nebudete nic dělat a ono to půjde samo – lže! Vždy pro splnění svého cíle musíte něco udělat.
Samozřejmě je tu také druhá stránka věci. A to nemožnost shodit tukové a vodové polštářky na hůře dostupných místech, jako jsou například vnitřní strany stehen apod. i při dostatečném pohybu. Zde je příčinou „zaškrcená lymfa” i z takové drobnosti, jako jsou např. těsné kalhotky či kalhoty nebo sed s nohou přes nohu.
Takovou stagnací lymfy trpí často i výrazně cvičící jedinci. Cvičí, zdravě se stravují, neberou žádné léky ani hormonální antikoncepci, dodržují diety, a přesto se jim nedaří zhubnout a zadržují vodu. Důvod je prostý: příliš mnoho silového cvičení, které způsobí zbytnění svalů a zároveň stagnaci lymfy. V takových případech je naopak lymfodrenáž jedinou cestou ke kýženému výsledku.
Jak zjistit, že jde o poruchu lymfatického systému?
Doma lze rozlišit, zda je polštářek tvořený vodnatým otokem, nebo tukem. Jednoduše vtlačte prst do kůže po dobu několika vteřin (např. v oblasti nad kotníky). Pokud v kůži zůstane důlek, jedná se s velkou pravděpodobností o nahromaděnou lymfu a vodu. Pokud se důlek rychle plní a kůže se vrací do svého původního tvaru, jedná se o nahromaděný tuk.
Je nutné si však také uvědomit, že otok může způsobit více faktorů. Na vině jsou mimo lymfy i srdeční, ledvinové a cévní obtíže či vysoký krevní tlak.
Léčba nahromaděné lymfy spočívá v provádění lymfodrenáží. Samozřejmostí je vždy ruční otevření hlavních uzlin (např. na krku), ať už před přístrojovou či manuální lymfodrenáží. Přičemž ruční je jemnější, cílenější a efektivnější.
Vždy však mějte na paměti, že stagnující lymfa není pouze estetickou otázkou, kterou vyřeší jakékoliv kosmetické studio, ale jedná se o zdravotní problém. Neřešený vyškoleným terapeutem může způsobit obrovské trápení.
Více informací na téma manuální lymfodrenáž zde.